top of page

Святкові забави, обряди, ігри та вечорниці 

Наша любов до автентичного фольклору почалася з музики і пісень, пізніше – танців, які ми фіксували в експедиціях та скрізь, де мали можливість. Якось ввечері в потязі я потрапила на місця навпроти музикантів з Тячева. Наступного вечора я вже писала чудову закарпатську музику вдома в одного з цих музикантів, відклавши інші свої справи. Під час експедицій нам доводилось копати картоплю, пасти худобу, прибирати в хаті та бігати в магазин за продуктами, щоб влаштувати сеанс запису. Цю нерозривність життя, побуту та музики ми намагаємось культивувати в умовах міста Києва, в якому народились і живемо (але залюбки приїдемо і в інше місто або навіть країну). Тож, окрім виступів на сцені, ми організовуємо інтерактивні забави і освітні акції.

Особливу любов ми плекаємо до занять з дітьми. Це ігри, легкі танки, навчання і лекції в школах та дитсадках, дитячі свята  і навіть театр тіней, в якому відбулося два сезони вистав, але наразі проект відкладений в «довгий ящик». Ми розповідаємо про свята та відповідні обряди, народні інструменти та їх функції в ансамблі (навіть часом дозволяємо  ;) спробувати пограти), пов’язуємо історичні події та дати з святами – наприклад, цього 2021 року окрему програму складали весняні свята та 150-літній ювілей Лесі Українки: ігри та веснянки в записах Климента Квітки і Миколи Лисенка та авторські пісні з проекту «Осяйна&Живосил» (це теж ми, але у власному авторстві) на слова видатної поетеси, виконані на традиційних інструментах. Різноманіття скромної кількості людей, кожен з яких грає на кількох інструментах, співає, розповідає і показує за потреби і ситуації відмінності виконання в різних місцевостях України, народної автентичної та сучасної музики тощо. Також ми вперше провели відкритий урок в рамках онлайн-конференції для вчителів. Так, ми не маємо постійних незмінних сценаріїв заходу і багато імпровізуємо під час самого свята чи заходу, прилаштовуючись до розмірів приміщення, кількості учасників і їх бажань продовжувати бавитись) Нам подобаються цікаві концепції для втілення нашими силами або у співпраці. Як і для танців та традиційного весілля, яким присвячені окремі сторінки, до майстеркласів гурт «Буття» за потреби залучає ширше коло учасників.

Багато обрядів та свят потребують підготовки та реквізиту, який можуть навчитись робити самі гості свята: ліпити вареники, шишки або жаворонки (а також, покрівки, миколайчики, калиту, хліб тощо). Проведе такий майстерклас неперевершена майстриня Бут Ганна Павлівна. Взнати традиційні рецепти страв (наприклад, куті), традиційні гадання на Андрія, плести вінки на Купала, робити квіти з паперу для Купайлиці та на весілля, плести пальцями шнури-кісники за методом відомим з 12 століття, робити ляльки-мотанки, крайки на станку з бердом та багато іншого. Учасники гурту «Буття» можуть розповісти про давню моду, елементи традиційного строю, навчити вив’язувати хустку в різний спосіб.

Пропонуємо завантажити документ із переліком наших майстерок:

Майстеркласи гурту Буття 

Звісно, найвідоміші забави вечорниць – кусання Калити, колядування, щедрування, водіння Кози – також можна «замовити» до себе на свято у виконанні гурту «Буття». 

bottom of page